Australia i Ocenia wydaje się destynacją poza zasięgiem ręki przeciętnego człowieka. Istotnie! Jest to przecież raj na ziemi, o którym nieliczni ośmielają się marzyć. Jednak nie jest on niemożliwy do osiągnięcia. Swoim zasięgiem obejmuje wyspy Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata. Powierzchnia subregionu Azji-Pacyfiku wynosi ok. 1,25 km2 .Ponadto subregion dzieli się według kryteriów antropologicznych na: Melanezję obejmującą zachodnią część Oceanii, w której przeważają wyspy wulkaniczne, Polinezję, w której skład wchodzą wyspy leżące w trójkącie – Wyspy Wielkanoce, Hawaje i Fidżi (więcej na jej temat znajdziecie pod linkiem: https://nawakacje.eu/fidzi-atrakcje/) oraz Mikronezję, której koralowe wyspy rozciągają się na północ od Melanezji, aż po wschodnie Filipini.
Australijski mainstream
Na rzucone hasło „Australia” zazwyczaj pierwsze, co przychodni ludziom do głowy, to „Opera w Sydney”. Jest ona niczym diabeł tasmański dla Tasmanii, więc nic dziwnego, że uplasowała się ona na pierwszym miejscu ludzkich skojarzeń (a jeśli interesuje Cię temat Tasmanii to zajrzyj koniecznie tutaj). Jako perełka architektoniczna nowoczesnego ekspresjonizmu, odgrywa rolę najpopularniejszej atrakcji turystycznej. Budynek opery zyskał światowe uznanie i w czerwcu 2007 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czy słysząc o Australii, spotkałeś się z nazwą Great Ocean Road? Ten kraj ma swój odpowiednik amerykańskiej Route 66. Jest nim malownicza trasa, rozciągająca się na 243 km i biegnąca wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Australii. Great Ocean Road jest uznawana za największy pomnik ofiar wojny, który powstawał w latach 1919-1932. Została zbudowana przez żołnierzy po I Wojnie Światowej, którzy chcieli w ten sposób oddać hołd poległym kolegom. Na trasie można zaobserwować takie skarby natury jak: Wybrzeże Wraków, Park Narodowy Great Otway znajdujący się również na liście dziedzictwa Australian National Heritage List oraz charakterystyczny obiekt Dwunastu Apostołów.
Zatoka Milforda
Jest to zatoka w Nowej Zelandii, którą uformował lodowiec w czasie ostatniej ery lodowcowej. Wyżłobił on głęboki rów, do którego po wycofaniu dostała się woda z Morza Tasmana. Zatoka jest częścią Fiordlandu, który jako Park narodowy został wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżnia ją unikalne połączenie wody słodkiej i słonej, które kreuję florę i faunę charakterystyczną dla jezior i oceanów. To właśnie w pobliżu zatoki żyją, uważane za wymarłe dwa gatunki zwierząt – ptak takahe i papuga kakapo.
O le Pupu-Pu’e
Brzmi egzotycznie, prawda? Tego miejsca nie miała prawa dotknąć cywilizacja. W Parku narodowym Matka Natura zaszalała, tworząc jednocześnie skalne klify, tropikalną dżunglę, wodospady, jaskinie, kratery, wygasłych już, wulkanów… Nasze oczy również zachwyci widok stromych klifów spadających prosto w fale Pacyfiku. W tym miejscy rządzą się prawa dżungli. Zapiera dech w piersi na myśl o tak pięknej dżungli. Ponadto, na terenie parku rosną endemiczne palmy Clinostigma samoense i Drymophloeus samoensis.
Australia i Oceania wciąż pozostawiają ludziom wiele do odkrycia. Wydaje się, że do tej pory uchyliły jedynie rąbek tajemnicy. Dziewicze dżungle, zatoki lodowcowe, czy rafy kolorowe. Większej różnorodności człowiek nie będzie umiał znaleźć. A to dopiero początek podróży…s