"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Obgryzanie paznokci u dzieci – jak sobie z tym poradzić?

Twoje dziecko może obgryzać paznokcie z wielu powodów. Najczęstszym powodem jest stres oraz naśladowanie. Dzieciaki mogą gryźć palce również z ciekawości. Przykładem podobnych nawyków może być ssanie kciuka lub kręcenie włosami w stresujących sytuacjach. Wydaje się, że taki obyczaj jest niegroźny, jednak musimy wiedzieć jakie zagrożenia czekają na nasze dzieci. Pod paznokciami skrywa się wiele brudu i niewidocznych gołym okiem bakterii. W rzadkich przypadkach obgryzanie paznokci może sygnalizować nerwicę natręctw. Gdy widzisz, że maluch robi to tak mocno, że aż mu leci krew lub jeśli dostrzeżesz inne niepokojące zachowania – takie jak wyrywanie włosów, czy rzęs to szybko udaj się do lekarza…

Obgryzanie paznokci – skutki

Obgryzanie paznokci przez dzieci ma konsekwencje nie tylko estetyczne. Dzieci obgryzające paznokcie mogą uszkodzić swoją płytkę paznokcia, co spowoduje zniekształcenia lub czasem nawet całkowity brak wzrostu paznokcia. Obgryzanie może uszkodzić strukturę zębów, a na dłuższą metę do wady zgryzu. Dzieci mają masę bakterii na rękach. Poznają świat głównie przez dotyk, dlatego muszą wszystkiego pomacać. Niestety nie wiedzą, że należy często myć ręce. I obgryzają paznokcie doprowadzając tym do wszelkich chorób zakaźnych. Takie dzieci są bardziej narażone na choroby bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.

Co zrobić, gdy dziecko obgryza paznokcie?

Gdy dziecko obgryza paznokcie na pewno nie należy na nie krzyczeć. Gdy jest to spowodowane stresem, obgryzanie może się tylko nasilić. Wystarczy porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że nie powinno. Zdarza się czasem, że po takiej rozmowie gryzienie wcale nie mija. Przy rodzicach maluch się wstrzymuje, a pod ich nieobecność obgryza paznokcie z jeszcze większym nasileniem. Trzeba okazać dziecku spokój i cierpliwość.

Sposób na obgryzanie paznokci u dzieci

Sposobów na obgryzanie paznokci jest wiele, ale tak naprawdę to rodzić powinien wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego dziecka. Na rynku istnieją specjalne lakiery o gorzkim smaku. Ma ro odstraszać od wkładaniem rąk do buzi, natomiast niektórym dzieciakom to zupełnie nie przeszkadza. Niektóre nawet zlizują gorzki posmak z palców i nawet ich to nie rusza. Można kupić dziecku jakiś zamiennik, np. gryzak lub antystresową kulę do ściskania. Czasami dzieciaki gryzą paznokcie z nudy, dlatego warto zadbać o to, aby zająć im czas. Jeśli problem nie znika, oznacza to, że jego przyczyna może być coś poważniejszego. W takim przypadku najlepiej udać się do psychologa, który dojdzie do przyczyny i spróbuje rozmawiać z dzieckiem, aż w końcu przestanie obgryzać paznokcie. Kolejnym sposobem może być bardzo krótkie obcinanie paznokci dziecku. Ważne jest, aby to pilnować, ponieważ jeżeli nasz maluch nie ma za co złapać ząbkami to może się oduczy. Dodatkowo można zapewnić dziecku dodatkową suplementację witaminową, aby jego pazurki stwardniały naturalnie. Może to się przyczynić do zaprzestania obgryzania, gdyż będzie to zbyt trudne. Miękkie paznokcie łatwo połamać.