"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Jak zagospodarować ogród dla dzieci?

Przygotowanie ogrodu do potrzeb dzieci to nie tylko świetna zabawa dla dorosłych, ale i duża odpowiedzialność związana z zapewnieniem dziecku właściwego bezpieczeństwa. Od czego zacząć?

Dzieci w ogrodzie – jak sprawić aby ogród był bezpieczny dla dziecka?

Pierwszym krokiem rozpoczynającym zagospodarowanie ogrodu pod kątem dzieci jest dokładne przejrzenie całego terenu i przeszukanie go pod kątem materiałów, które mogłyby wyrządzić dziecku krzywdę. Zanim na taką przestrzeń rodzice zdecydują się wpuścić dzieci czy wnieść piaskownicę, ślizgawkę i inne atrakcje, powinni pozbierać z terenu wszelkie ostre fragmenty, szkła, pręty czy połamane gałęzie tak, by nie było obawy o to, że dziecko bawiąc się nimi lub przewracając się na trawę narazi się na uszkodzenie ciała.

Warto również rozważyć ogrodzenie tych miejsc, w których leżą kamienie o ostrych kantach czy zadaszyć otwarte punkty przechowywania narzędzi ogrodowych, drewna, węgla itd. Konieczne będzie również odseparowanie odkrytych miejsc, w których stoją samochody tak, by przy ruszaniu nimi spod domu nie doszło do tragedii.

Przydomowy plac zabaw

Do posprzątanego ogrodu można już wnosić elementy zaplanowanego wcześniej, przydomowego placu zabaw. Współcześni producenci takich placów mają tu dla dzieci mnóstwo ciekawych pomysłów na zabawy. Może to być domek ze ścianką wspinaczkową, linaria do wspinania się, huśtawki, ślizgawki, piaskownice, ale i popularne w ostatnich latach ogrodowe trampoliny.

Im więcej dzieci będzie przebywało w danym ogrodzie tym mocniej warto przemyśleć zróżnicowanie atrakcji wstawianych do przydomowych placów zabaw. Dzieci szybko się nudzą, dlatego im bardziej różnorodne są gotowe dla nich zabawy ogrodowe tym większa szansa, że będą chciały długo się na nich bawić, co świetnie wpłynie na ich kondycję i dotlenienie organizmu.

Namiot ogrodowy dla dzieci

Bardzo ciekawą formą zabawy są specjalne namioty ogrodowe dla dzieci. Tego rodzaju namiot może stanowić doskonałe miejsce do zabawy w dom, sklep, Indian koczujących w swoim tipi, czy innych ciekawych fabuł tematycznych, na które z pewnością dzieci wpadną same. Namioty mogą służyć do zabawy zarówno w ciągu dnia, jak i stanowić atrakcyjną “miejscówkę” do spania w nich latem. Ciepłe noce sprzyjają takim pomysłom, a dzieci chętnie odkrywają w ten sposób przyjemność ze spania pod namiotem, co może je przygotować do późniejszych wspólnych wypadów np. na pole namiotowe nad morzem czy na spływ kajakowy.

Hamak dla dzieci

Absolutnym hitem w ogrodzie może być natomiast hamak dla dzieci. Dorośli kojarzą go z relaksem i bujaniem się między drzewami, o czym kiedyś mogło się tylko marzyć, a dla dzieci jest to świetna zabawa i jednocześnie miejsce na chwilę odpoczynku po szaleństwach na placu zabaw.

Nowoczesny hamak dla dzieci to najczęściej propozycja kolorowa, wzbogacona o motywy z ulubionych bajek, śmieszne wzory czy figury geometryczne. Hamak można zawiesić zarówno między drzewami, jak i na specjalnie produkowanych do tego celu słupkach czy konstrukcjach stelażowych. Ta druga opcja sprawdza się w ogrodach, w których nie ma drzew lub są one zbyt młode, żeby można było na nich rozciągnąć hamak.