"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Chyba każda mama stresuje się przed tym pierwszym dniem jej dziecka w przedszkolu. To ogromna próba dla dziecka, jak i dla rodziców. Stres jest tutaj naturalny, ponieważ przez te kilka lat miałyśmy nasze dzieci ciągle sobie. Kilka godzin spędzonych bez malucha powodowało zawsze ogromną tęsknotę i stres. Na myśl, że będziesz musiała zostawić dziecko wśród obcych kobiet i dzieci sprawia, że przechodzą Cię dreszcze, a co dopiero będzie jak mały się rozpłacze w chwili rozstania? Jak sobie z tym poradzić? I jak przebrnąć bezboleśnie przez pierwszy dzień przedszkola?

Uprzedź dziecko o przedszkolu

Najlepiej już jakiś czas przed, należy przygotowywać dziecko oraz siebie psychicznie. Dobrze jak będziesz mu przypominać, że do przedszkola chodzą już duże dzieci i opowiadać jak jest w środku. Opowiedzcie maluchowi jak wygląda typowy dzień w przedszkolu, kto go odprowadzi i odbierze oraz o której godzinie. Ciekawą wskazówką może być to, że dziecko jest dużo spokojniejsze podczas rozstania, gdy odprowadza je ojciec.

Chodź z dzieckiem na zajęcia adaptacyjne do przedszkola

Jeśli Twoje dziecko jest nieco wycofane i ma problemy z komunikacją, czy pewnością siebie – warto zapisać je już wcześniej na przedszkolne zajęcia adaptacyjne. Wtedy pierwszy dzień nie będzie, aż tak stresujący, ponieważ będzie znało już to miejsce i będzie kojarzyć twarze innych dzieci i opiekunek. Taki dzień adaptacyjny jest świetnym rozwiązaniem, bo w tych chwilach możesz być ze swoim maluchem i pokazać mu wszystko od środka. Takie spotkania są organizowane dla tak zwanych pierwszaków w obecności psychologów i innych mam ze swoimi pociechami.

Lista rzeczy potrzebnych do przedszkola

Poza przygotowaniem psychicznym dziecka oraz siebie ważna jest przedszkolna wyprawka. Chyba żaden rodzic nie chce, aby jego dziecku coś zabrakło w ten pierwszy, stresujący dzień. Ta straszna myśl, że inne dzieci śmieją się z Twojego dziecka, że czegoś nie ma, aż powoduje ciarki na ciele. Dlatego trzeba się wcześniej dobrze przygotować. Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy w przedszkolu:

 1. Kapcie
  Kapcie powinny mieć twarda i antypoślizgową podeszwę. Warto też kupić takie, z którymi nasze dziecko nie będzie miało problemu, czyli żadnych sznurówek, ani skomplikowanych zapięć. Najlepsze to te wkładane.
 2. Worek na buty/kapcie
 3. Ubranie na zmianę
  Zawsze warto mieć w worku jakąś dodatkową koszulkę, majtki i spodenki, ponieważ maluchom zdarza się pobrudzić lub posikać.
 4. Szczoteczka do zębów + pasta + kubek
  W przedszkolach po każdym posiłku opiekunowie dbają o to, aby dzieciaki myły zęby, więc jest to podstawa.
 5. Piżamka
  W przedszkolach dzieci leżakują, także wygodna piżamka jest bardzo ważnym elementem.
 6. Poduszka i ulubiony pluszak
  Dobrze jak maluch ma coś co pachnie domem. Podczas leżakowania na pewno będzie mu łatwiej zasnąć, a pluszak doda otuchy w ten stresujący dzień.
  *Aby nie doszło do pomyłek warto podpisać wszystkie te rzeczy imieniem i nazwiskiem małego.

Pierwszy dzień w przedszkolu

Kiedy przyjdzie ten wielki dzień postaraj się od początku zachować spokój. Powtarzaj dziecku, że idziecie do przedszkola i będą tam inne dzieci oraz dużo zabawek. Motywuj je. To jak malec się zachowa podczas drogi i już samego momentu rozstania zależy wyłącznie od charakteru i od tego, jak się przygotowaliście do tej sytuacji. Jeśli maluch się rozpłacze otrzyj mu łzy i powiedz jak bardzo go kochasz i zapewnij, że niedługo po niego przyjdziesz. Pożegnaj się i po prostu wyjdź nie przedłużając tej chwili, ani nie zaglądając za nim. Może się zdarzyć, że moment rozstania może być rozpaczliwy również dla Ciebie. Dlatego, gdy czujesz, że nie dasz rady – poproś swojego partnera, żeby on odprowadził dziecko do przedszkola. Dziadkowie również są świetnym pomysłem