Nasze maluchy są bardziej narażone na wszelkie bakterie i wirusy, ponieważ mają kontakt z innymi dziećmi w szkole, czy przedszkolu. To całkowicie naturalna kolej rzeczy, że wysyłając ich do szkoły sprawimy, że będą częściej chorować. U małych dzieci nieuczęszczających jeszcze do szkół, czy żłóbków – wysoka gorączka może wystąpić samoistnie, w zależności od stanu ich zdrowia i warunków atmosferycznych. Jako rodzice musimy znać jednak sposoby, jak radzić sobie z wszelkimi objawami. Jak zbić gorączkę, aby dłużej nie zagrażała życiu i zdrowiu naszego malca?
Co oznacza wysoka gorączka u dziecka?
Spis treści
Na początku musimy wyznaczyć granicę temperatur, które u dzieci mogą się znacząco różnić od temperatury dorosłego człowieka. Prawidłowa temperatura dziecka do 1 roku życia to około 36-37ºC. Jeżeli temperatura waha się w granicach 37-37,5ºC to nie należy brać tego za gorączkę. Wysoka temperatura może być często spowodowana przegrzaniem organizmu dziecka, gdy jest za ciepło ubrane lub śpi pod za grubą kołderką. Gdy poza wysoką temperaturą, nie zauważymy u naszego maleństwa żadnych innych objawów przeziębienia lub infekcji, wystarczy, że zdejmiemy jedną z warstw jego ubrania lub nieco go odkryjemy. To powinno wystarczyć. Wysoką gorączka określa się temperaturę powyżej 38ºC. Wtedy może to oznaczać poważną infekcję lub chorobę wirusową. Nie należy bagatelizować tak wysokiej temperatury, ponieważ na dłuższą metę może ona skutkować poważniejszymi dolegliwościami. Należy jak najszybciej ją zbić najlepiej lekami przeciwgorączkowymi i chłodnymi okładami.
Warto poznać także przyczyny gorączki, aby łatwiej nam było wybrać sposób jej wyleczenia. Przyczyn gorączki może być sporo. Zaczynając od wcześniej wspomnianego przeze mnie przegrzania spowodowanego nadmiernym ubieraniem i przykrywaniem. Infekcje bakteryjne i wirusowe są kolejnymi groźnymi przyczynami. Gorączka może pojawić się także w reakcji na intensywny wysiłek fizyczny. Warto wtedy trochę uspokoić dziecko i podać mu zimny napój lub okład na głowę i kark. U niemowląt częstą przyczyną gorączki jest ząbkowanie, które nie jest spowodowane samym wyrzynaniem ząbka. Dziecko w trakcie tego procesu dużo częściej wkłada do buzi brudne palce, co powoduje częstsze infekcje wirusowe. W każdym przypadku rodzic powinien mieć czujność. W razie potrzeby należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Leki przeciwgorączkowe
Należy pamiętać, że gorączka jest naturalną reakcja obronna organizmu, dlatego nie należy traktować jej zbyt gwałtownie. Na początku należy przeanalizować wszystkie przyczyny i inne objawy towarzyszące dziecku, a następnie jeśli wysoka temperatura będzie się utrzymywać można skorzystać z leków zbijających ją. Na pierwszym miejscu jest paracetamol, który do 3 miesiąca życia dziecka jest jedynym wyborem przeciwgorączkowym. Później można zastosować także ibuprofen, który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Przy zbijaniu gorączki nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. U noworodków należy zwiększyć częstotliwość karmienia piersią. Wtedy będziemy mieć pewność, że maluch nie jest odwodniony.
Domowe sposoby na gorączkę – jak zbić gorączkę u dziecka?
Istnieje wiele sposobów na zbicie gorączki naturalnie:
- napar z ziół (który ma działanie powodujące potliwość)
- mleko z dodatkiem miodu i czosnku
- chłodny kompres na czoło
- chłodna kąpiel
- ciągłe picie wody
- nawilżenie pomieszczenia