Pierwsze objawy ospy wietrznej pojawiają się zwykle po 2-3 tygodniach wylęgania. Są to krosty szybko wypełniające się płynem. Zakażone dziecko wirusem ospy zaraża inne dzieci aż do chwili odpadnięcia ostatniego zaschniętego po kroście strupka. Pęcherzykowe krosty mocno swędzą. Należy więc szybko skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie. Krosty w pierwszej fazie pojawiają się na tułowiu i w rzutach co 3-4 dni przenoszą się na inne części ciała. Mogą znaleźć się także w jamie ustnej, małżowinach usznych, pochwie, odbycie.
Jak ulżyć dziecku choremu na ospę?
Spis treści
Ospa znalazła sposób na rozprzestrzenianie się po ciele chorego. Wywołuje bardzo silne swędzenie krost. Im mniej dziecko drapie zmienione miejsca, tym mniej tych krost będzie się na ciele pojawiało. Walka jest trudna, gdyż nawet osoba dorosła ma trudności w powstrzymaniu się przed podrapaniem, gdy czuje na swej skórze dokuczliwe swędzenie.
Środkami zaradczymi mogą być kąpiele dziecka chorego na ospę wietrzną w roztworze sody oczyszczonej (jak to zrobić przeczytasz na https://zdrowiewformie.pl/dziecko/), a także smarowanie krost roztworem galmanu. Konieczna jest wizyta u lekarza, który prawidłowo rozpozna schorzenie. Przepisze również skuteczne kremy, którymi smarujemy dziecku krosty i pęcherzyki. Należy robić to uważnie i smarować wyłącznie chorobowe wykwity bez rozmazywania kremu na zdrową skórę.
Czy dziecko może bawić się z innymi dziećmi, jeżeli podczas ospy dobrze się czuje?
Podczas choroby oprócz swędzących krost występuje gorączka i ból głowy. Gdy jednak gorączka opadnie i ból głowy zniknie, dziecko przejawia chęć do zabawy i samo się nudzi. Pragnie kontaktu z innymi dziećmi. Niestety, bawienie się z innymi dziećmi w tym czasie jest zabronione. Pamiętajmy, iż jest to choroba bardzo zaraźliwa.
Ospa zakaża tak długo, jak długo na ciele chorego są krosty, pęcherzyki i strupki. Strupki to ostatni etap choroby. Dziecko może iść do przedszkola lub szkoły, gdy zezwoli na to lekarz po kontrolnej wizycie. Jest to wówczas, gdy nie ma już nowych wykwitów, a obecne zaschły i wszystkie strupki całkowicie odpadły.
Jakie są przyczyny zachorowania na ospę?
Główną przyczyną zarażenia się ospą jest kontakt z innym chorym na ospę dzieckiem. Chore dziecko jest szybko odizolowywane od grupy, ale zdarza się to dopiero po pojawieniu się krost. Chory zostaje w domu, ale niestety, wirus już zdążył przedostać się do organizmu kolejnego dziecka. Choroba da o sobie znać dopiero po upływie 17 dni lub nawet dopiero 3 tygodnie po wniknięciu do jego organizmu. Dlatego z każdym tygodniem inne dziecko z grupy przedszkolnej będzie chorowało.
Więcej o możliwych przyczynach ospy wietrznej znajdziecie pod tym linkiem, tutaj natomiast dodam jeszcze, iż wirus ospy jest nie tylko w krostach. Jest w całym organizmie chorego. Rozprzestrzenia się nie tylko przez dotyk, ale także drogą kropelkową i lotną. Oznacza to, że wirus fruwa w powietrzu i zachowuje zdolności życiowe dość długo. Z ruchem powietrza może dosięgnąć swej kolejnej ofiary znajdującej się od chorego dziecka w odległości nawet kilkudziesięciu metrów.