Polipy narządu rodnego to dolegliwość stosunkowo często spotykana nawet w przypadku młodych kobiet. To właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób reagować, aby problem nie stawał się jeszcze poważniejszy. Z całą pewnością podstawą jest odpowiednia edukacja oraz kontrola lekarska. Dobrze jest wiedzieć także, czym objawiają się polipy narządów rodnych i kiedy problem staje się poważny na tyle, że może zagrażać życiu.
Polipy macicy – przyczyny i pierwsze objawy
Spis treści
Do tej pory nie do końca znane są przyczyny, dla których polipy narządów rodnych w ogóle się pojawiają. Największe znaczenie przypisuje się jednak zaburzeniom gospodarki hormonalnej i sytuacjom, w których przeważają estrogeny. Jest to problem, który z reguły najczęściej dotyka kobiety w wieku od 30 do 50 lat, ale warto zaznaczyć, że tak naprawdę może przydarzyć się w każdym wieku. To dlatego należy skutecznie kontrolować swoje zdrowie i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy. A jakie to są wspomniane niepokojące objawy? Przede wszystkim zastanowić powinny:
- niepokojące krwawienia, a zwłaszcza przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Zdarzają się również krwawienia między miesiączkami, czy takie, które występują po stosunku płciowym.
- obwite upławy. Bardzo często kobiety przychodzą do ginekologa, gdy stają się one już uciążliwe i trudne do opanowania.
- reakcje bólowe. Choć trzeba pamiętać, że te zdarzają się stosunkowo rzadko i najczęściej już, wtedy gdy choroba jest bardzo zaawansowana. To dlatego nie warto czekać, aż się pojawią.
Reagować trzeba jak najszybciej. Tylko dzięki temu można uratować swoje zdrowie.
Operacja usunięcia macicy a polipy
Niestety zdarza się, że polipy są już tak zaawansowane, że jedynym rozwiązaniem jest usunięcie macicy. Oczywiście jest to metoda bardzo radykalna, ale trzeba wiedzieć, iż jest stosowana w przypadku ogromnych rozrostów polipów, które trudno leczyć w inny sposób. To dlatego do lekarza trzeba udać się jak najszybciej. Gdy zmiany będą niewielkie i bezpieczne, często można usunąć je w zupełnie inny sposób i tym samym nie ingerować w macicę. Dla wielu kobiet usunięcie macicy to prawdziwy dramat, zwłaszcza w przypadku kobiet, które jeszcze nie rodziły. To dlatego warto pamiętać o profilaktyce i każde niepokojące objawy zgłaszać ginekologowi.
Nieinwazyjne leczenie polipów
W przypadku mniejszych zmian oczywiście możliwe jest nieinwazyjne leczenie polipów. Klasyczną metodą jest łyżeczkowanie macicy. Zdarza się tak w przypadku zmian, które od razu można leczyć. Popularnością cieszy się również leczenie hormonalne. Warto jednak pamiętać, że pacjentka musi spełnić kilka niezwykle ważnych czynników. To dlatego tak ważna jest odpowiednia współpraca lekarza z pacjentem. Dzięki temu można skutecznie dobrać metodę, która przyniesie oczekiwane efekty i już po krótkim czasie pozbyć się polipów. Nie zawsze jednak jest to metoda polecana i nie u każdej pacjentki będzie można zobaczyć pozytywne rezultaty takiego leczenia.