"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Poczucie umiaru u dziecka – czy da się go nauczyć?

Często rodzice zauważają u swoich dzieci brak poczucia umiaru. Może on dotyczyć różnych kwestii, przykładowo chęci posiadania coraz większej ilości zabawek, ubrań czy też braku umiaru jeśli chodzi o spożywanie słodyczy. Czy da się w dziecku zaszczepić takie poczucie, że z wszystkiego należy korzystać z umiarem i należy mieć także umiar w zakresie swoich potrzeb? Oczywiście w wielu przypadkach nie jest to łatwe, jednak jak najbardziej możliwe.

Dlaczego poczucie umiaru jest tak ważne?

Gdy dziecko nie ma poczucia umiaru, staje się po prostu zachłanne. Niekiedy może przerodzić się to w nawet myśl, że jemu się wszystko należy. Może mieć ono zatem nierealne wymagania względem swoich rodziców, przykładowo w kwestii kupowania coraz to nowych zabawek.

Dziecko musi natomiast rozumieć, że nie ma na świecie człowieka, który miałby wszystko, co chce. Ponadto posiadanie wielu rzeczy także nie zapewnia jakiegoś trwałego szczęścia, a jedynie chwilowe. Dlatego zamiast gromadzenia różnych rzeczy wokół siebie, lepiej zainwestować chociażby w przyjaźnie. Dziecko może dzięki temu nieco przewartościować swoje myślenie i dojść do wniosku, że zamiast kolejnej zabawki chce mieć możliwość pójścia do koleżanki czy też wyjścia na plac zabaw.

Dziecko, które myśli, że może mieć wszystko, nie jest szczęśliwym dzieckiem. Jeśli nie ma ono umiaru w pewnych kwestiach, to staje się zachłanne. To jest natomiast bardzo negatywna cecha u młodego człowieka.

Rozmowa o potrzebach

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego potrzeb? Po prostu pytając. Niekiedy dziecko zachowuje się bez umiaru ponieważ takie wzorce czerpie od swoich rówieśników, a w głębi duszy samo nie ma takiego podejścia. Wówczas ważne jest wytłumaczenie dziecku, iż każdy człowiek jest inny i nie trzeba powielać zachowań chociażby kolegów i koleżanek z klasy.

Jeśli jednak dziecko z własnej inicjatywy chce więcej i więcej, wówczas problem jest nieco większy. Warto wówczas uświadomić dziecku, jak wygląda realne życie. Niektórzy rodzice decydują się chociażby wraz z dzieckiem przygotować paczkę dla jakiejś ubogiej rodziny. Dziecko ma natomiast za zadanie pożegnać się z jedną rzeczą, aby móc ją zapakować. Może być to jakiś słodycz, zabawka itp. Dziecko może wybrać rzecz dowolną, jednak z jego punktu widzenia zawsze jest to jakaś strata. Jeśli rodzice uczą swoje dzieci dzielenia się z innymi, to wówczas one lepiej zdają sobie sprawę z tego, że umiar jest ważny. Bo zazwyczaj nawet jeśli po pewnym czasie doceniają możliwość podzielenia się z kimś czymś, nawet jeśli początkowo musiały odstawić swoje potrzeby na dalszy plan.

Zdrowe nawyki

Jeśli rodzic chce nauczyć swoje dziecko zdrowych nawyków w tym zakresie, to nie może pozwalać mu na wszystko. Powinien kontrolować jego wydatki i ograniczać kupowanie rzeczy, które dziecko stara się wymusić z dość samolubnych pobudek. Warto kupować dziecku prezenty jednak z własnej inicjatywy a nie wtedy, gdy robi ono chociażby awanturę w sklepie. Wówczas dziecko będzie liczyło się z tym, że nie zawsze każda jego potrzeba będzie zaspokojona. To natomiast uczy umiaru.