Wybierając z dzieckiem plecak do szkoły powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, że naszemu dziecku się podoba, tylko na jego parametry, sposób uszycia i wagę dostosowaną do wieku malucha. Szkolny plecak poza wygodnym przenoszeniem wszystkich książek, powinien także odpowiednio chronić kręgosłup naszego dziecka przed przeciążeniem i skrzywieniem. Decyzja o zakupie idealnie dopasowanego plecaka może zaważyć na komforcie, bezpieczeństwie i zdrowiu. Jakie kryteria powinien spełniać idealny plecak?
Ile powinien ważyć plecak do szkoły?
Spis treści
Niestety od lat (niezmiennie) nasze dzieciaki są zmuszane do noszenia kilogramów ciężkich podręczników, ćwiczeń i zeszytów. Większość z tych przyborów szkolnych znajduje się w grubej okładce, co nadaje dodatkowy ciężar na plecach dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, by codzienny ekwipunek ucznia nie przekraczał 15% jego wagi, dlatego np. 30 kilogramowe dziecko nie powinno nosić plecaka cięższego niż 4,5 kg. Niestety norma zazwyczaj jest przekraczana, a rodzice walczą z tym jak mogą – nosząc dzieciom plecaki do szkoły. Książek wciąż przybywa, a problem razem z nimi. Według badań do 3 dziecko cierpi na lekkie skrzywienie kręgosłupa lub garb, co spowodowane jest przeciążeniem przez szkolny plecak. Na szczęście coraz więcej szkół zapewnia dzieciom szafki, w których mogą zostawiać nadmiar książek. Szykując dziecku szkolną wyprawkę pamiętajmy, aby kupować plecaki, które nie będą dla dziecka dodatkowym obciążeniem. W klasach 1-3 warto wybierać modele tornistrów nie przekraczających wagi 1kg, natomiast w wyższych klasach niech pusty plecak naszego malucha nie waży więcej niż 2 kilo.
A może plecak na kółkach
Plecak na kółkach to idealne rozwiązanie dla odciążenia delikatnego kręgosłupa naszego dziecka. Cała konstrukcja wygląda jak mała walizeczka z usztywnionym dnem na kółkach i wyprofilowaną rączką, która umożliwia wygodny transport. To świetny sposób, gdy w szkole nie ma szafek i dziecko codziennie musi nosić wszystkie podręczniki, zeszyty i książki. Jedynym minusem takiej plecako-walizki jest to, że jest cięższa przez kółka. Nie jest to odczuwalne w momencie ciągnięcia jej za rączkę. Kółeczka plecaka mogą mieć problem z jazdą po piachu, czy nierównym terenie. W każdym takim przypadku nasze dziecko zmuszone jest do dźwigania swojego plecaka, a to może być dość uciążliwe.
Jak dobrać plecak do wzrostu dziecka
Idealny plecak powinien posiadać:
- wyprofilowany i usztywniony tył, aby dobrze rozkładał się na kręgosłupie
- szerokie i miękkie szelki
- liczne przegródki i kieszonki
- wzmacniane dno
Aby dopasować dziecku idealny lecak powinniśmy poza jego wagą zwrócić jeszcze uwagę na jego wielkość. Jeżeli nasze dziecko jest drobne – nie kupujmy mu tornistra większego od niego. Jego górna krawędź nie powinna wystawać ponad ramiona, a spód poza pupę. Ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, żeby nasze dziecko się nie przewracało, ani nie krzywiło.