"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Dzieci i zwierzęta – przyjaźń na całe życie

Jeżeli wasze dziecko zaczyna marzyć o własnym zwierzątku i prosi was, żebyście kupili mu psa, kota, a nawet żółwia, to warto zastanowić się nad tym pomysłem. Zwierzę wymaga czasu i uwagi ze strony rodziców, ale jego pozytywny wpływ na rozwój dziecka jest tak duży, że o ile macie takie możliwości, to poważnie rozważcie adopcję zwierzęcia.

Dlaczego warto aby dziecko wychowywało się w domu gdzie są zwierzęta?

Zwierzę w domu to szereg zalet dla wszystkich domowników oraz dla małego człowieka. Jeżeli adoptujemy psa, to znacząco polepszymy kondycję całej rodziny, ponieważ pies wymaga regularnych, długich spacerów. To zaszczepi w dziecku chęć do pieszych wędrówek i wzmocni jego więź ze zwierzęciem. Nie bójmy się bakterii i drobnoustrojów gromadzących się w sierści i na psich łapach – kontakt z nimi wzmacnia odporność organizmu dziecka. Pies w domu polepsza też kontakty wszystkich członków rodziny. A przede wszystkim zwierzątko domowe, nawet takie malutkie jak chomik albo mysz jest wspaniałym towarzyszem i przyjacielem dla dziecka, szczególnie gdy to jest „jego” zwierzątko.

Czego opiekowanie się zwierzątkami nauczy dziecko?

Lepsza socjalizacja z rówieśnikami

Dziecko wychowujące się ze zwierzęciem lepiej radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami. Czworonożny przyjaciel buduje w dziecku poczucie własnej wartości, zwiększa samoocenę, a także jest pretekstem do wyjścia na dwór i poznania innych dzieci.

Domowy terapeuta

Tulenie się do miękkiego futerka psa, kota, a nawet świnki morskiej działa kojąco na nerwy i uspokaja. Zwłaszcza psy mają naturalny talent do pocieszania swoich właścicieli i „wysłuchają” smutnego dziecka.

Odpowiedzialność

Posiadanie zwierzaka to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Dziecko nauczy się, że musi dbać o potrzeby swojego futrzanego przyjaciela, a tym samym rozwinie swoją empatię. To będzie jedna z pierwszych lekcji, która nauczy malucha, że czasami nie tylko jego potrzeby są najważniejsze i trzeba zaopiekować się kimś innym, kto jest słabszy od niego. Dziecko poczuje się odpowiedzialne za zwierzę i potrzebne.

Przyśpiesza rozwój mowy

Badania dowiodły, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami szybciej rozwijają swoją mowę. Dziecko chce opowiadać o wszystkim swojemu przyjacielowi, a takie rozmowy to świetna nauka mówienia.

Jakie zwierzątko dla dziecka wybrać?

Decydując się na kupno zwierzaka, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pamiętajmy, że tak naprawdę to my będziemy się nim zajmować. Czy będziemy mieć dużo czasu dla zwierzęcia? Jeśli tak, możemy zdecydować się na psa. Jeśli jesteśmy zabiegani, to kusi nas kupno kota, ale jest to zwierzę lepsze dla starszych dzieci, a nawet nastolatków. Koty chodzą własnymi ścieżkami i dziecko może być rozczarowane, że jego przyjaciel nie ma ochoty na wspólną zabawę i przytulanie. Alergicy powinni się zdecydować na świnkę morską, która rzadko uczula. Kuszące wydają się rybki, ale wbrew pozorom czyszczenie i konserwacja akwarium zajmują bardzo dużo czasu.