"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Jak zagospodarować ogródek działkowy?

ogródek działkowy

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace na działce, powinniśmy dokładnie zastanowić się, w jaki sposób chcemy wykorzystać dostępną przestrzeń. Istnieje wiele różnych pomysłów na zagospodarowanie ogródka działkowego. Można w takim miejscu uprawiać owoce i warzywa oraz różnego rodzaju rośliny, ale również może to być miejsce służące głównie do wypoczynku dla całej rodziny.

Od czego zacząć karczowanie działki?

Wiele osób kupuje zaniedbane działki, które wymagają karczowania drzew oraz krzewów. Bardzo często jest to proces, który wymaga dużych nakładów pracy i trwa nawet kilka dni. Warto do tego celu wykorzystać specjalistyczny sprzęt, ponieważ bez odpowiednich narzędzi karczowanie będzie mozolne, a w niektórych przypadkach nawet niewykonalne.

Żeby można mówić o karczowaniu drzew i krzewów, to na początek należy wykonać ich wycinkę. Dopiero po wycięciu można przejść do fazy karczowania korzeni i pieńków. Najlepiej jest takie działania zlecić profesjonalnej firmie, która dba o bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac i wykorzystuje do tego zadania wysokiej klasy narzędzia. Jeżeli nieumiejętnie dokonamy wycinki, to możemy uszkodzić nie tylko swój dom, ale również budynek sąsiada, co narazi nas na dodatkowe koszty.

Co można wybudować na działce ogrodowej?

Zgodnie z obowiązującym prawem nie można na działce ogrodowej wybudować domu jednorodzinnego. Na takich terenach działkowych dopuszcza się jednak budowę różnego rodzaju urządzeń oraz budynków takich jak na przykład studnia, tunel foliowy, szklarnia, altanka, sieć wodociągowa czy elektryczna oraz zbiorniki wodne typu basen, brodzik czy oczko wodne.

Działka ogrodowa to także wspaniałe miejsce do tego, aby stworzyć na tym terenie ogródek skalny, kącik wypoczynkowy, postawić huśtawki i tym podobne urządzenia rekreacyjne, a także plac zabaw dla dzieci. W okresie jesieni można postawić również domek dla jeża. Będzie to pożyteczna budka dla zwierzaka, który będzie mógł bezpiecznie przetrwać zimę.

Jaki domek można postawić na działce ogrodowej?

Na działce ogrodowej, rolnej czy leśnej można postawić domek bez pozwolenia. Musi to być obiekt wolnostojący i parterowy, a przy tym nie przekraczać powierzchni powyżej 35 m kwadratowych. Trzeba również pamiętać o tym, że domek na działce nie może być wyższy niż 4 m.

Wiele osób decyduje się na budowę domku z antresolą, ponieważ jest to dopuszczalne i nie wymaga pozwolenia. Antresola jest doskonałym rozwiązaniem jako sypialnia, ale może być niebezpieczna, jeżeli będą się tam bawić małe dzieci. Jeszcze innym pomysłem jest wybudowanie domku na działce z tarasem, który doskonale wydziela przestrzeń ogrodową od rozrywkowej.

Czego nie wolno robić na działce ROD?

Każdy właściciel działki ROD musi przestrzegać określonych w ustawie zasad. Pierwszym i najważniejszym zakazem jest prowadzenie działalności gospodarczej czy innej działalności zarobkowej albo wynajmowanie części lub całej działki. Ponadto działka nie może być wykorzystana w celu stałego zamieszkiwania, a altana nie może być obiektem mieszkalnym, w którym można by zameldować pobyt stały lub tymczasowy.

Ponadto działkowcy nie mogą zanieczyszczać działek i terenów przylegających, a także otoczenia jakimikolwiek odpadami. Nie można na działce również wstawiać szop, toalet wolnostojących czy komórek. Zabrania się również spalania odpadów i resztek roślinnych oraz mycia i naprawiania pojazdów mechanicznych.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem TanioBuduj.com.pl