"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Jak pomóc dziecku w nauce?

Jako rodzice chcemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe, zależy nam na ich pomyślności, dlatego uczymy je samodzielności i tego, aby dobrze radziły sobie w życiu. Czasem nauka sprawia im problemy, choć w rzeczywistości powinna przychodzić łatwo. Edukacja dopasowana do predyspozycji ucznia przynosi mu satysfakcję. Z różnych powodów jednak może być przyczyną napięć i stresów.

Co zrobić gdy dziecko nie chce się uczyć?

Słabe oceny na ogół wzbudzają w nas niepokój. Być może wydaje nam się, że nasze dzieci mają doskonałe warunki do nauki. Każde dziecko jest inne, jednak wszystkie dobrze reagują na wsparcie, zrozumienie i szczerą rozmowę. Może nie wiemy jak dotrzeć do naszego dziecka. Bez względu na okoliczności warto dbać o łączącą nas więź i nie stawiać na pierwszym miejscu ocen. Wtedy latorośl chętnie powie nam o swoich kłopotach i będziemy mogli im zaradzić. Warto zastanowić się czy rozbudzamy w dzieciach apetyt na wiedzę. Może nie chce się uczyć, ponieważ nie widzi w tym sensu. Zawsze możemy wskazać cel i nadać sens nawet mało intrygującym zagadnieniom.

Brak koncentracji u dziecka

Rozpraszaczy w dzisiejszych czasach nie brakuje. Łatwy dostęp do elektroniki sprawia, że dzieci nie chcą koncentrować się na nauce. Myślą o tym, co dzieje się na portalach społecznościowych i wciąż spoglądają na smartfona, aby sprawdzić czy nie przychodzą nowe wiadomości. To duża przeszkoda dla koncentracji, której towarzyszyć powinna cisza i minimum bodźców zewnętrznych. Warto każdego dnia wygospodarować czas na moment z książką, bez tabletu, komputera i telefonu. Przydaje sie to nie tylko młodym, ale rodzicom również.

Warto wypróbować różne metody uczenia się

Wiele zależy od tego, jaką dziecko ma osobowość. Niektórzy lepiej uczą się notując, robiąc wykresy i tabele, pomocne mogą być wszelkie ilustracje. Czasem dobrze jest obejrzeć filmiki instruktażowe lub materiały video, gdzie ktoś kompetentny tłumaczy dane zagadnienie. Część osób dobrze przyswaja sobie wiedzę słuchając nagrań. Są to tak zwani słuchowcy. Część młodych lubi pracę w grupie, dlatego warto pomyśleć o nauce z koleżanką czy kolegą. Innych natomiast dekoncentrowałoby to, bo ich umysł jest wydajniejszy w samotności. W nauce ważna jest regularność. Chodzi o to, aby systematycznie nawet na kilkanaście minut dziennie usiąść do materiału. Najgorsze są rzadkie i długie zrywy przed sprawdzianem, którym na ogół towarzyszy stres.

Jak zmotywować dziecko do nauki?

System nagród i kar nie zawsze się sprawdza i psychologowie coraz częściej podnoszą głosy, że nie jest to doskonała metoda. Dziecko powinno rozumieć, że nie każde jego dobre zachowanie zostanie nagrodzone. Najlepszą nagrodą powinno być poczucie satysfakcji i wzrost wiary we własne siły. Nigdy nie należy dziecka chwalić za wyniki, ale raczej za podejmowane wysiłki. Wtedy chętnie bierze się do pracy, bo wie, że nawet jeśli ocena ze sprawdzianu nie będzie najlepsza to rodzic dostrzeże trud, na który się zdobywa. Jeśli zaś będziemy tylko nastawieni na najlepszy wynik w nauce, dziecko będzie starało się go osiągnąć, żeby usatysfakcjonować rodzica, a kiedy dostanie gorszą ocenę może czuć, że zawiodło mamę lub tatę.