Często zdarza się, że pomimo wyznaczonego terminu poród opóźnia się, a dziecku wcale się nie śpieszy. U wielu kobiet wywołuje to pewien niepokój, dlatego warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest ciąża przenoszona i jaki ma wpływ na organizm i na nasze dziecko. Czy przyszłe mamy mają się czym martwić? Na co zwrócić uwagę i jak przyśpieszyć date rozwiązania?
Na czym polega przenoszona ciąża?
Spis treści
Twój termin minął, a Ty nadal jesteś w ciąży? Co się dzieje? Nie musisz się stresować. To całkiem normalne. Ciąża trwa około czterdzieści tygodni, dlatego, gdy u ginekologa słyszymy przewidywany termin porodu bierzemy go za bardzo dosłownie. Lekarz określa tylko przybliżony czas przyjścia dziecka na świat. Dlatego często zdarza się, że może się urodzić nawet kilka lub kilkanaście dni szybciej lub nawet później. Ciążą przenoszoną nazywana jest ciąża po 42 tygodniu i wtedy kobieta jest pod stałą obserwacją lekarzy i ma wykonywane liczne badania. Jeśli po 42-tygodniach nie urodzi naturalnie, jej poród musi być wywołany. Czasem okazuje się, że poród jest również zależny od dojrzałości organizmu dziecka lub nawet stanu psychicznego matki. Po 41 tygodniu ciąża jest uznawana za ciążę podwyższonego ryzyka, natomiast te późniejsze za ciąże po terminie, czyli przeterminowane. Ryzyko związane z ciążą po terminie wzrasta z każdym kolejnym dniem. Zmniejsza się wtedy wydolność łożyska, czyli pogarszają się warunki dla maluszka. Po 9 miesiącach dziecko przestaje otrzymywać tyle tlenu i substancji odżywczych ile powinno. Zmniejszają się również ilości wód płodowych, co może wpłynąć na problemy z sercem dziecka. Dla kobiety również ciąża po terminie nie jest obojętna dla zdrowia. Może dojść u niej do silnego krwotoku poporodowego, a także porodu zabiegowego, czy cięcia cesarskiego.
Ciąża przenoszona w przeciwieństwie do ciąży przeterminowanej, występuje w momencie, w którym dochodzi do przedwczesnej niewydolności maciczno-łożyskowej.
Ciąża przenoszona – możliwe przyczyny
Ciąża przenoszona występuje, gdy nasze dziecko wolniej się rozwija, a jego waga przyrasta w dużo mniejszym stopniu. Może to być spowodowane pewnymi wadami łożyska lub po prostu jego starzeniem się. Czasami dochodzi również do uszkodzenia łożyska, które występuje po urazach brzucha matki. Zdarza się także, że matka cierpi na choroby oddechowo-krążeniowe lub jest znacznie niedożywiona – wtedy łożysko jest niedotlenione i poród jest upośledzony.
Jak zapobiec ciąży przenoszonej
Lekarze często zalecają, aby cierpliwie czekać na odpowiedni moment, aczkolwiek mamy od wieków stosują różne sposoby, aby przyśpieszyć poród po terminie. Oto kilka domowych sposobów:
• seks – podczas uprawiania seksu wydziela się hormon oksytocyna, który wywołuje skurcze macicy i zaczyna poród. Co więcej męskie nasienie zawiera prostaglandyny, czyli hormony otwierające szyjkę macicy.
• intensywny ruch jest w stanie przyspieszyć opóźniony poród. Czasem wystarczy tylko szybki spacer lub wejście po schodach
• masaż/ stymulacja piersi, która tak samo jak seks wydziela oksytocynę w organizmie kobiety.
• jedzenie produktów przyspieszających metabolizm i perystaltykę jelit, np. błonnika, otrębów, czy kasz popijanych dużą ilością wody.