Dobre wychowanie wymaga dużej konsekwencji i rutyny, co daje dzieciom poczucie kontroli.
Dobre rodzicielstwo koncentruje się na rozwijaniu niezależności u dzieci, obejmuje ono styl uwzględniający wiek i etap rozwoju dziecka. Oznacza to dopasowanie oczekiwań, strategii i dyscypliny do wieku rozwojowego dzieci. Dobre rodzicielstwo ma na celu nawiązywanie kontaktów z dziećmi. Rodzice dostarczają dzieciom i młodzieży skrypty społecznościowe, które umożliwiają im negocjowanie poszerzających się horyzontów społecznych. Dobre wychowanie rozwija u dzieci sposób myślenia, koncentruje się na zachęcie zamiast pochwały, konsekwencjach wobec kary i współpracy nad posłuszeństwem. Dobre rodzicielstwo nalega, aby dzieci pomagały w domu bez wynagrodzenia, aby nauczyć się dawać, a nie przyjmować. Rodziny dobrze funkcjonują, gdy są kierowane demokracją lub łagodną dyktaturą.
Jak wychować dziecko?
Spis treści
Każdy rodzić zadaje sobie pytanie jak wychować dziecko, co to w ogóle znaczy i co zrobić, żeby być dobrym rodzicem. Dobry rodzic stara się podejmować decyzje w jak najlepszym interesie dziecka. Najlepszym sposobem na dobre wychowanie dziecka jest nauczenie go dobrych zachowań, ale nie tłumacząc, tylko pokazując. Daj dziecku możliwość brania z Ciebie przykładu. Człowiek jest gatunkiem szczególnym po części dlatego, że możemy się uczyć naśladując. Jesteśmy zaprogramowani do kopiowania działań innych osób, aby je zrozumieć i włączyć je do naszego życia. Szczególnie dzieci bardzo uważnie obserwują wszystko, co robią ich rodzice. Bądź więc osobą, którą chcesz, aby twoje dziecko było w przyszłości. Przede wszystkim szanuj swoje dziecko, okaż mu pozytywne zachowanie i empatię. Wyrażaj uczucia swojemu dziecku i często mów, że je kochasz. To najważniejsze zasady dobrego wychowania.
Bezstresowe wychowanie – metoda wychowywania dzieci
Bezstresowe wychowanie stało się bardzo modne w ostatnich latach, ale co to znaczy? Bezstresowe wychowanie przede wszystkim polega na tym, by nie narażać swoje dziecko na nie potrzebny stres. Jednak warto pamiętać, że pewna dawka stresu jest dobra dla dziecka. Motywuje je, zmusza do działania i ułatwia rozwój. Jeśli zrobisz wszystko dla dziecka i pomożesz mu we wszystkim, przestanie ono podejmować jakiekolwiek działania, ponieważ zawsze jesteś tam, aby mu pomóc. Nie możesz chronić dziecka przed stresem, np. w przedszkolu. Pamiętaj o potrzebach swojego dziecka i szanuj je. W zależności od wieku dziecka powinieneś wyjaśniać mu coraz więcej rzeczy. Trudno uzasadnić niektóre decyzje małemu dziecku, ale powinieneś cierpliwie wyjaśnić dziecku w wieku przedszkolnym, dlaczego prosisz go o coś lub zabraniasz robić coś innego. Taka rozmowa sprawi, że poczuje się ważne i bezpieczne. Będzie wiedział o przyczynach twojego żądania. Jeśli podasz taki przykład, może następnym razem przyjedzie i wyjaśni ci, dlaczego tak postąpił. Możesz pokazać dziecku, że szanujesz je w bardzo prosty sposób: wysłuchaj go, zanim osądzisz jego zachowanie.
Wychowanie bez kar i nagród
Wielu rodziców dorastało z karami i nagrodami, dlatego zrozumiałe jest dla nich, że tak postępują również wobec swoich dzieci. Ale kary mają tendencję do eskalacji konfliktu i zaprzestania nauki. Wywołują reakcję walki lub ucieczki, co oznacza, że wyrafinowane myślenie w korze czołowej gaśnie i uruchamiają się podstawowe mechanizmy obronne. Kary powodują, że buntujemy się, czujemy wstyd lub gniew, tłumimy nasze uczucia lub wymyślamy, jak nie dać się złapać. Wyjaśniliśmy dlaczego kary są złe, ale co z nagrodami? Nagrody to też niekoniecznie dobry wybór. Rodziny uważają je za pociągające, ponieważ nagrody mogą chwilowo kontrolować dziecko. Ale efekt może się skończyć, a nawet odwrócić. Dziecko które proszone jest o wykonanie danej czynności może w pewnym momencie zapytać się rodzica „ A co za to dostanę?”. Nie jest to zbyt dobra postawa małego dziecka, raczej bardzo egoistyczna i nie przyjemna. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na wychowanie dzieci bez nagród i kar.