"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Lewatywa – właściwości i zalety

Lewatywa jest to wlew doodbytniczy, jest najstarszym w historii zabiegiem. Wykonywana była już w starożytnym Egipcie i Chinach. Wielkim fanem lewatywy był też słynny filozof Hipokrates.

Co to jest lewatywa?

Lewatywa jest zabiegiem, którego zadaniem jest wyczyszczenie jelita z niestrawionych resztek pokarmu, który poprzez zbyt długie pozostawanie w jelitach może powodować wiele chorób. Poprzez wypłukanie jelit pozbywamy się z organizmu grzybów, szkodliwych elementów przemiany materii, a nawet pasożytów. Wykonuje się ją za pomocą nieskomplikowanego sprzętu, takie jednorazowe wlewy dostępne są do kupienia w aptece. Lewatywę można także wykonać za pomocą wielorazowego użytku gruszek gumowych. Zabieg lewatywy polega na wlaniu przez odbyt do jelita grubego odpowiedniego płynu lub wody z cytryną co korzystnie wpływa na naturalną florę jelitową. Na zakupionym w aptece zestawie do lewatywy umieszczona jest instrukcja, według której należy postępować. Jest to zabieg, który można samodzielnie wykonać w domu.

Lewatywa – jak zrobić?

Lewatywa jest zabiegiem bezpiecznym z wyjątkiem pewnych przeciwwskazań, którymi są niektóre poważne choroby jelit i układu pokarmowego. Należy przygotować sprzęt do lewatywy (zakupiony w aptece bez recepty gotowy zestaw, gumowa gruszka do lewatywy) i udać się do łazienki, ponieważ najlepiej wlew jest wykonać w łazience. Do worka na płyn należy wlać około 2 litrów płynu. Następnie na podłodze położyć ręcznik, ułożyć się na ręczniku najlepiej w pozycji embrionalnej i przystąpić do zabiegu. Końcówkę węża należy posmarować wazeliną lub olejem, a następnie wprowadzić ją do odbytu. Kolejnym krokiem będzie odblokowanie dostępu wody z worka, tak żeby umożliwić spłynięcie płynu do jelita. Po dokonanym wlewie wskazane jest położenie się na plecach i wykonanie masażu brzucha, a następnie wykonanie kilku podskoków, po wykonaniu tych czynności należy się wypróżnić.

Lewatywa przed porodem

Wiele lat temu lewatywa przed porodem była zabiegiem obligatoryjnym. Obecnie wykonywana jest wyłącznie za zgodą pacjentki. Wiele rodzących kobiet rezygnuje z lewatywy argumentując, że jest to zbyt krępujący zabieg. Natomiast wiele pacjentek poddaje się temu zabiegowi aby zapobiec wypróżnieniu się podczas porodu. Lewatywa przedporodowa przyśpiesza poród i powoduje, że dziecko przychodzi na świat w higienicznych warunkach, lewatywa zmniejsza też ryzyko infekcji noworodka i narządów rodnych. Oczyszczenie jelit przed porodem bezsprzecznie zapewnia higienę i komfort pacjentki i personelu medycznego.

Domowa lewatywa

Do wykonywania lewatywy w domu coraz częściej zachęcają dietetycy i osoby zajmujące się zdrowym trybem życia. Jak twierdzą, zdrowie zależy przede wszystkim od zdrowych jelit. Istnieje wiele wariantów domowych lewatyw, do wlewów można wykorzystać np.: napar z kawy, wodę z cytryną, wodę z czosnkiem, napar z rumianku i szałwii, wodę z mydłem. Podczas wykonywania lewatywy w warunkach domowych należy pamiętać, iż temperatura roztworu do wlewu nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza, zbyt ciepła lub zbyt zimna woda może uszkodzić delikatną błonę jelit. Osoby wykonujące po raz pierwszy lewatywę domową, powinny użyć mniejszą ilość roztworu, czyli około 0,5 litra. Maksymalna ilość płynu to 2 litry. Ważne aby nie wykonywać lewatywy zbyt często ponieważ możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu.