Język angielski uważany jest za język międzynarodowy, dlatego tak ważna jest jego znajomość.
W dzisiejszych czasach warto znać jak najwięcej języków obcych, aby się rozwijać, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Właśnie z tego powodu coraz rodziców, zastanawia się nad nauką swoich dzieci języków obcych, głównie języka angielskiego. Decyzja taka niesie za sobą jednak kilka ważnych pytań. Najczęściej zadawane pytanie to kiedy rozpocząć naukę języka?
Nauka języka angielskiego dla dzieci – kiedy zacząć?
Spis treści
Nauczanie języków obcych, zwłaszcza angielskiego, dla dzieci w wieku przedszkolnym jest zagadnieniem, które jest bardzo ważne dla rodziców. Dlatego też zadajemy pytanie w jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę języków obcych? Naukę warto zacząć w wieku przedszkolnym. W tym wieku dzieci się rozwijają, a mózg jest predysponowany do sukcesu w nauce języków. Wszyscy badacze zgadzają się, że im wcześniej dziecko zacznie uczyć się drugiego języka, tym lepiej. Niektórzy badacze twierdzą, że umiejętności nabywania drugiego języka osiągają szczyt w wieku 6 lub 7 lat. Inni twierdzą, że okno to rozciąga się na okres dojrzewania. Wszyscy jednak zgadzają się, że im dziecko starsze tym znacznie trudniej jest nauczyć się nowego języka.
Nauka angielskiego dla dzieci w domu
Małe dzieci uczą się języka naturalnie, są zmotywowani do nauki bez świadomego uczenia się, w przeciwieństwie do nastolatków i dorosłych. Mają umiejętność naśladowania wymowy i samodzielnego wypracowywania zasad. Nie przychodzi im do głowy pomysł, że nauka mówienia po angielsku jest trudna, chyba że sugerują to dorośli, którzy prawdopodobnie nauczyli się angielskiego w późniejszym wieku dzięki podręcznikom gramatycznym. Małe dzieci wykorzystują swoje indywidualne, wrodzone strategie uczenia się języka, aby przyswoić sobie język ojczysty, i wkrótce odkryją, że mogą również wykorzystać te strategie do nauki obcego języka. Tylko rodzice muszą im w tym pomóc. Nauka obcego języka w domu to bardzo dobry sposób. Można wykorzystać do tego gry, bajki i zabawki. Jeśli sami potrafimy język angielski, wygospodarujmy czas aby mówić i tłumaczyć dziecku codzienne czynności właśnie po angielsku.
Gry do nauki angielskiego – nauka poprzez zabawę
Gry sprawiają, że nauka języka angielskiego jest wyjątkowo przyjemna. Istnieje mnóstwo niesamowitych sposobów uczenia się języka obcego za pomocą mediów, takich jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki, a nawet czytanie zagranicznych czasopism. Jednak większość ludzi może zgodzić się, że granie w gry jest zdecydowanie jednym z najlepszych sposobów nauki nowego języka dla dzieci. Jeśli próbujesz nauczyć swoje dziecko nowego języka, nauka poprzez gry jest bardzo dobrą metodą, ponieważ są one odpowiednie dla dzieci w każdym wieku, oraz mogą towarzyszyć wielu wspaniałym spotkaniom z przyjaciółmi i rodziną. Często prowadzi to do tego, że wiele osób uczy się obcych słów i zwrotów jednocześnie, bez korzystania z nudnych książek i trudnych testów, które towarzyszą typowym zajęciom. Nauka poprzez zabawę to najprzyjemniejszy sposób nauki słówek, gramatyki lub wymowy. Przekazanie dziecku wiedzy w ten sposób sprawi, że będzie ono miało pozytywne wspomnienia z nauką języka angielskiego, co sprawi, że w przyszłości Twoje dziecko chętniej będzie się uczyć.
Jakie bajki do nauki angielskiego wybrać?
Bajki tak jak gry, są świetnym sposobem na naukę angielskiego dla dzieci. W ten sposób dziecko również uczy się poprzez zabawę, jednak trzeba to robić w głową, ponieważ samo siedzenie przed ekranem telewizora i oglądanie bajki w języku angielskim nie wiele da. Najlepszym sposobem wykorzystania bajek do nauki języka obcego, jest nauka razem z dzieckiem. Usiądź z nim i razem z nim oglądaj bajkę. Oglądanie bajek po angielsku sprawia, że dziecko osłuchuje się ze słownictwem, przez co łatwiej jest mu je w przyszłości zapamiętać. Dlatego też oglądając z dzieckiem bajkę, zapisuj ważniejsze wyrazy, po zakończeniu seansu przeczytaj wyrazy dziecku, podaj mu ich znaczenie i poproś by powiedziało Ci co się działo w bajce kiedy ten wyraz wystąpił. W ten sposób stworzysz skojarzenie i dziecku łatwiej będzie zapamiętać wyraz.