"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Oddychanie w ciąży

Czasem może się wydawać iż prostą czynność jaką jest oddychanie, tak naprawdę każdy z nas wykonuje dobrze. Jest to jednak błędne stwierdzenie. Często niestety oddychamy nieodpowiednio, a przecież takie oddychanie jest w stanie pomóc nam w różnych sytuacjach. Dzięki niemu możemy chociażby opanować stres. W trakcie ciąży takie prawidłowe oddychanie jest natomiast szczególnie ważne.

Ciężki oddech w ciąży – przyczyny

Niestety wiele przyszłych mamy boryka się z problemem zadyszki odraz ciężkiego oddechu. Zazwyczaj takie dolegliwości zaczynają pojawiać się w trzecim trymestrze. Przyczynę tego jest proces gdy macica zaczyna się powiększać i tym samym naciskać na przeponę płuca.

Ciążowe duszności – co pomaga?

Aby ułatwić sobie oddychanie i nad nim zapanować, należy przede wszystkim trzymać wyprostowane plecy chodząc, siedząc czy też stojąc. Do snu natomiast warto układać się w pozycji półleżącej. Bardzo ważne są w trakcie ciąży również ćwiczenia oddechowe. Najlepiej oczywiście oddychamy w nocy. Wówczas nasz oddech jest spokojny, miarowy. Można takiego oddychania się jednak nauczyć i wykorzystywać je także w ciągu dnia. Najpierw należy oprzeć się plecami o ścianę bądź też oparcie krzesła. Następnie warto układając dłoń na przeponie wyczuwać, jak pracuje ona podczas oddychania. Po wzięciu głębokiego oddechu powinno nam towarzyszyć uczucie wypełnienia powietrzem aż po same końce ciała. Klatka piersiowa oraz ramiona w tym momencie nie mogą się unosić. Usta powinny być lekko uchylone, podczas wypuszczania powietrza. Należy robić to bardzo powoli. Taki wydech powinien być dwa razy dłuższy, niż wdech. W trakcie minuty powinno się złapać 6-10 takich oddechów, choć na początku może to sprawiać pewne trudności.

Na czym polega oddychanie przeponowe w ciąży?

Oddychanie przeponowe polega na wypełnianiu powietrzem całego brzucha, powodując uczucia “balona”. Zazwyczaj oddychamy dość szybko i płytko. Leżąc na plecach można zauważyć, że w takim momencie górna część klatki wypełnia się powietrzem, podnoszą się wówczas również ramiona. Jest to tzw. oddychanie torem piersiowym. W trakcie ciąży, ale również i po niej, warto uskuteczniać oddychanie torem brzusznym. W takiej sytuacji powietrzem wypełniamy całą klatkę piersiową, dając płucom naprawdę sporo miejsca. Organizm w takiej sytuacji jest dobrze dotleniony. Wyżej opisane ćwiczenia pomagają właśnie oddychać przeponą.

Jak oddychać podczas porodu?

Podczas porodu najlepiej jest oddychać właśnie torem brzusznym. Dlatego tak ważne jest bez wątpienia nauczenie się oddychania z wykorzystanie przepony już w trakcie ciąży. Takie oddychanie sprawia, że lepiej dotleniona jest nie tylko kobieta, ale również i dziecko.

W trakcie porodu wdechy powinny być głębokie oraz miarowe. Należy wypełniać całe płuca powietrzem, dzięki czemu można obniżyć również poziom stresu i lepiej poradzić sobie z całą tą sytuacją. Oddychanie z punktu widzenia ciężarnej kobiety, jest naprawdę niezwykle istotne. Warto nauczyć się oddychania torem brzusznym, aby ułatwić sobie znoszenie ciąży, ale i porodu.