"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Owsiki u dzieci – skąd się biorą?

„Wiercisz się, jakbyś miał owsiki!” – to powiedzenie nie wzięło się znikąd. Owsica to jedna z najczęściej występujących u dzieci chorób spowodowanych pasożytami, a rocznie diagnozuje się aż miliard przypadków wśród dzieci w wieku 5-6 lat. Mierzące ledwie kilka milimetrów robaki powodują wiele przykrych dolegliwości u maluchów, a na domiar złego bardzo łatwo się nimi zarazić i trudno pozbyć.

Jak dochodzi do zakażenia owsikami?

Do zakażenia owsicą dochodzi najczęściej przez usta lub wdychanie jaj owsików. Pasożyty te żerują tylko na ludziach, dlatego nie można zarazić się owsikami od psa albo kota. W tym artykule można przeczytać o pierwszych objawach owsicy: https://zdrowiewformie.pl/owsiki-u-dzieci-przyczyny-objawy-leczenie/. Dzieci najczęściej zarażają się od innych dzieci w przedszkolu lub żłobku. Maluchy mają zwyczaj wkładania różnych przedmiotów i palców do buzi, a przy tym rzadko myją ręce. To najlepszy sposób na zarażenie, ponieważ jaja owsików mogą znajdować się na zabawkach w przedszkolu, ubraniu innego dziecka lub jego rękach. Istnieje też możliwość wtórnego zakażenia – gdy samice owsików są gotowe do złożenia jaj, to wędrują z jelita do okolic odbytu, co wywołuje przykre swędzenie. Złożone jaja zostają wydalone na zewnątrz w otoczeniu śluzu, który również podrażnia okolice krocza. Dziecko drapie się, później wkłada do buzi palce pełne jaj owsików i zaraża się ponownie.

Owsiki w domu – reżim higieniczny

Po rozpoznaniu owsików ważny jest absolutny reżim sanitarny w domu, tak aby nie doszło do powtórnego zakażenia. Pościel, w której śpi dziecko, bieliznę oraz ubrania należy bezwzględnie wyprać w bardzo wysokiej temperaturze. To samo należy zrobić z pluszowymi przytulankami, a resztę zabawek trzeba regularnie myć. Z kolei domownicy muszą pamiętać o częstym myciu rąk i praniu ręczników. Powinni też dawać dobry przykład dziecku, które najlepiej uczy się poprzez naśladowanie – poza częstym przypominaniem maluchowi o myciu rąk, sami myjmy dłonie wtedy, gdy nas widzi, żeby brał z nas przykład.

Jak pozbyć się owsików?

Leczenie owsicy polega na przyjmowaniu leków doustnych przepisanych przez lekarza przez około dwa tygodnie. Pamiętajmy, żeby poza tym przypilnować odpowiedniej higieny dziecka oraz jego diety. Koniecznie trzeba wyprać jego pościel oraz zadbać o zdrowe żywienie. Prawidłowa dieta doskonale wzmacnia odporność nie tylko na owsiki, ale różne inne choroby, na które narażone są małe dzieci w żłobkach i przedszkolach – więcej treści dotyczących zdrowia dziecka znajdziesz tutaj. Ograniczmy, a najlepiej całkowicie wyeliminujmy dziecku z diety słodycze i inne węglowodany, ponieważ cukry proste są przysmakiem owsików. Zamiast tego warto podawać dzieciom suszone śliwki albo jabłka, ponieważ zawierają dużo błonnika i przyśpieszają wydalanie pasożytów z organizmu. Również jedzenie naturalnych jogurtów z dodatkiem świeżych owoców będzie miało dobry wpływ na organizm. Zawarte w jogurtach bakterie pomogą odbudować mikroflorę jelitową zniszczoną przez leki. Natomiast ulgę przyniesie stosowanie łagodzących i nawilżających żeli w okolicach krocza, które przyśpieszą gojenie się podrażnionej skóry.