Bezsenność w ciąży jest przypadłością, która dotyka bardzo dużego odsetka przyszłych mam. Wiąże się to z szeregiem czynników, które wpływają na zmiany zachodzące w ciele kobiety, a tym samym przyczyniają się do modyfikacji wzorca snu. Zmienia się nie tylko relacja faz snu, ale także zwiększa się podatność na częstsze wybudzanie np. w wyniku konieczności skorzystania z toalety. Problem jest o tyle istotny, że kobieta w tym okresie potrzebuje znacznie więcej snu i regeneracji nie tylko dla lepszego funkcjonowania w ciągu dnia, ale też przez wzgląd na prawidłowy rozwój dziecka. Jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności i jak sobie z nią radzić?
Dlaczego kobiety w ciąży cierpią na bezsenność?
Spis treści
Przyczyn problemów ze snem może być wiele. Pierwszą z nich są zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Zwiększone wydzielanie estrogenów wpływa na zaburzenia faz snu. Problemy z zaśnięciem nasilają się w szczególności w III trymestrze ciąży, kiedy to zwiększa się masa ciała, a rosnący brzuch utrudnia znalezienie właściwej pozycji do spania. Oprócz tego mogą pojawić się skurcze łydek i bóle kręgosłupa, które skutecznie uniemożliwiają zaśnięcie. Na problemy ze snem duży wpływ ma także ucisk macicy na narządy wewnętrzne takie jak pęcherz czy przepona. Determinuje to konieczność częstszego oddawania moczu. Może też powodować spłycenie oddechu, co negatywnie wpływa na rozluźnienie. Bezsenność może wynikać również z nasilających się obaw przyszłej mamy o to, jak przebiegać będzie poród i jak zmieni się rzeczywistość po powitaniu na świecie potomka.
Na którym boku spać w ciąży?
Przybranie wygodnej pozycji w łóżku to podstawa dobrego snu. W ciąży możliwości są ograniczone. Spanie na brzuchu jest wykluczone. Gdy brzuch staje się większy, nie zaleca się również spania na plecach. W takiej pozycji zwiększa się ucisk macicy na główne naczynia krwionośne, co negatywnie oddziałuje na krążenie krwi. Efektem tego mogą być trudności w oddychaniu, a nawet niedotlenienie dziecka. Najbardziej polecaną pozycją jest spanie na lewym boku. Śpiąc w ten sposób, ułatwiamy pracę naszemu sercu. Krew wędruje z góry na dół, dzięki czemu narząd ten podejmuje mniejszy wysiłek, by rozprowadzić ją po organizmie. Kolejnym plusem jest usprawnienie pracy układu pokarmowego. Spanie na lewym boku zmniejsza ryzyko cofania się pokarmu do przełyku i wzmaga efektywność pracy jelit. Dzięki lepszemu przepływowi krwi poprawia się też praca śledziony i wątroby.
Sen a ciąża
Sen w ciąży daje możliwość nie tylko zregenerowania się i wypoczynku, ale istotnie wpływa na zdrowie przyszłej mamy i samego dziecka. Kobieta w ciąży powinna spać około 8 godzin na dobę. Dobrej jakości sen wspomaga odporność organizmu, pozwala uniknąć nadmiernego zmęczenia i bólów głowy. Dopływ energii i sprawny umysł to podstawa prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka. Wysypianie się wpływa też na rozluźnienie. Odpręża nie tylko umysł, ale także mięśnie, które wraz ze wzrostem wagi mają coraz więcej pracy. Kobieta, która jest w ciąży i dobrze się wysypia, jest też mniej narażona na ryzyko wystąpienia nadciśnienia oraz pogorszenie ogólnego stanu psychicznego.
Sposób na bezsenność w ciąży
Przed położeniem do łóżka należy zadbać o wyciszenie. Warto na dwie godziny przed snem zrezygnować z telefonu, komputera i telewizji, a zamiast tego postawić na ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Dobrze jest też wypić napar z rumianku, lawendy albo melisy. Pomocne może okazać się też ciepłe mleko. Oprócz tego warto przygotować samą sypialnię. Odpowiednia pościel, poduszki do podparcia i właściwa temperatura zapewnią nam dodatkowy komfort. Wieczorem dobrze jest przewietrzyć sypialnię, by nie było w niej zbyt ciepło. Walkę z bezsennością wspierać możemy również prawidłową dietą. Zaleca się spożywanie lekkiej kolacji na 2-3 godziny przed snem, ograniczenie słodyczy i kofeiny.