Dojrzewanie to burzliwy okres w życiu każdego człowieka. Fizyczne zmiany w ciele, pierwsze miłości, konflikty z rodziną i szukanie własnego „ja” to coś, przez co przechodzą wszyscy ludzie. Jak wygląda okres pokwitania u dziewcząt i chłopców? Czy czymś się różni? Odpowiadamy!
Co nauka rozumie przez okres dojrzewania?
Spis treści
Dojrzewanie płciowe, pokwitanie, a po łacinie „pubertas”, czyli wiek męski – to określenie okresu w życiu człowieka, gdy za sprawą hormonów jego ciało osiąga dojrzałość seksualną, czyli innymi słowy dziecko zmienia się w dorosłego. U dziewcząt hormonem odpowiedzialnym za zmiany jest estrogen, a u chłopców testosteron. Okres dojrzewania nie dotyczy tylko sfery fizycznej, można go podzielić na kilka obszarów: dojrzewanie płciowe, społeczne, psychiczne i psychoseksualne. W tym czasie młody człowiek znajduje się na etapie przejściowym między dzieciństwem, a dorosłością.
Pierwsze oznaki dojrzewania
Dojrzewanie u dzieci zaczyna się około 10-12 roku życia. To, kiedy dziecko wejdzie w okres pokwitania jest kwestią indywidualną, ponieważ każde dziecko jest inne i na to kiedy ten okres się rozpocznie wpływa bardzo wiele czynników. Dziewczynki dojrzewają wcześniej od chłopców i pierwsze oznaki pokwitania można zaobserwować już u ośmiolatek, ale średni wiek rozpoczęcia dojrzewania to 10 lat u dziewczynek i 11 u chłopców. Pierwsze objawy dojrzewania dziewcząt to rosnące piersi, poszerzająca się miednica, przyrost tkanki tłuszczowej i oczywiście pierwsza menstruacja. Chłopcy zaczynają gwałtownie rosnąć (nawet 10 cm w rok), powiększają im się barki, a głos z dziecięcego, chłopięcego zmienia się w męski. U obu płci za sprawą burzy hormonów pojawia się trądzik młodzieńczy, zwiększona potliwość i rozdrażnienie.
Etapy dojrzewania u dziewcząt
Oznaką, że u dziewczynki rozpoczął się proces pokwitania są powiększone piersi. Czasami biust zaczyna rosnąć już u ośmioletnich dziewczynek, a reszta objawów dojrzewania pojawia się później. Po roku, maksymalnie dwóch od początku rozwoju piersi dziewczynka przechodzi pierwszą menstruację, około 10-14 roku życia. Po tym wydarzeniu w organizmie pojawia się coraz więcej objawów zachodzących zmian. Zmienia się zapach potu, cera i włosy zaczynają się przetłuszczać, pojawia się owłosienie łonowe i pachowe.
A jak wygląda dojrzewanie chłopców?
U dziewczynek momentem przełomowym i rozpoczynającym okres dojrzewania jest miesiączka, a u chłopców nocne polucje. Pokwitanie jest o tyle trudniejsze dla młodych mężczyzn, że wybuch testosteronu jest bardzo gwałtowny. Pojawiają się huśtawki nastrojów, rozdrażnienie i zagubienie, ponieważ rozwój emocjonalny chłopca nie nadąża za zmianami biologicznymi w jego ciele. Dlatego bardzo ważne jest, aby rozmawiać z chłopcami i wspierać ich w tym okresie. Oznakami dojrzewania u chłopców jest pojawienie się owłosienia łonowego, pod pachami i na twarzy, zwiększone wydzielanie potu o nieprzyjemnym zapachu, wyostrzenie rysów twarzy, poszerzenie barków i obniżenie głosu (mutacja).