Wszyscy wiemy że urlop rodzicielski jest przeznaczony dla osób chcących powiększyć rodzinę. Jednak jak się do takiej przerwy od pracy przygotować? Jak spełnić wymogi formalne, jakie papiery są do tego potrzebne? W poniższym artykule odpowiem na te, oraz inne pytania.
Wymiar urlopu rodzicielskiego
Spis treści
Długość urlopu rodzicielskiego skaluje się zależnie od ilości dzieci urodzonych w trakcie danego porodu. Trzeba tu też zaznaczyć, że istnieje różnica pomiędzy urlopem macierzyńskim a rodzicielskim. Te dwa są ze sobą błędnie utożsamiane jako takie same. Sama do niedawna miałam mętne pojęcie o tym fakcie! Podstawowym rozróżnieniem jest sama długość tych urlopów. Macierzyński trwa 20 tygodni w wypadku urodzenia jednego dziecka, aż do 37 tygodni gdybyście jakimś cudem urodziły piątkę lub więcej dzieci.
Z kolei urlop rodzicielski trwa od 32 tygodni przy jednym noworodku do 34 gdy urodzimy dwójkę lub więcej potomków. Rodzice mogą ubiegać się o urlop rodzicielski jeżeli chcą – rozpocznie się on po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Prawo związane z tym niedawno się zmieniło, i z pewnością warto być na bieżąco z tym, ile przysługuje nam urlopu po porodzie! Dodatkowo, co ważne, urlopy należy zaczynać bezpośrednio jeden po drugim.
Kiedy i gdzie złożyć wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego?
Jeśli chodzi o urlop macierzyński, to prawo nic nie mówi na temat konkretnej daty złożenia wniosku. Oczywiście wiadomo jednak, że rozpoczyna się on od dnia porodu.
Inaczej ma się sprawa w wypadku urlopu rodzicielskiego – według przepisów należy zgłosić chęć do pójścia na taki urlop conajmniej 21 dni wcześniej.
Urlop macierzyński – wynagrodzenie
To inne zagadnienie, które wciąż sprawia duży problem w zrozumieniu. Wartość wynagrodzenia na urlopie macierzyńskim da się obliczyć bez większego wysiłku. Różne portale prawne które sprawdzałam informują, że podstawę do obliczania pensji na macierzyńskim stanowi wynagrodzenie pracownicy za okres pełnych 12 miesięcy kalendarzowych, przepracowanych przed miesiącem urodzenia dziecka. Nie zostaniemy więc z naszym maluchem na lodzie, i pieniądze wciąż będą pojawiały się na naszym koncie.
Urlop rodzicielski dla ojca
Urlop przysługuje i matce i ojcu, można się nim podzielić na kilka sposobów.
- jeden z rodziców może wykorzystać urlop w całości samemu
- na zmianę przez oboje rodziców, gdzie urlop podzielony zostanie w jakimś wymiarze pomiędzy nimi
- rodzice mogą też być na urlopie w tym samym czasie (urlopy sumują się i nie mogą przekroczyć wymiaru urlopu)
Powrót do pracy po macierzyńskim
Powrót do pracy jest dla niektórych ciężki, ale znam też mnóstwo młodych mam, które tylko czekały na to, żeby wrócić do kieratu. Panuje też przekonanie, że nie ma efektywniejszej pracowniczki, niż kobieta, która wróciła właśnie z macierzyńskiego. Oczywiście prawnie mamy taki powrót zapewniony, i pewnie dobrze jest ze świeżą energią pokazać szefowi, jak dobrymi pracowniczkami jesteśmy. Macierzyństwo to piękny czas w życiu, ale warto do tego podchodzić ze zdrowym rozsądkiem, i balansować wychowywanie dziecka z innymi rzeczami!