"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Jak przygotować się do porodu?

Okres ciąży i jej nieuchronny finał jest przeżyciem duchowym i emocjonalnym. Jednak przyszłym mamom sen z oczu spędza głównie fizyczny wymiar ciąży. Od jej przebiegu i pomyślnego rozwiązania zależy przyszłość dziecka oraz jakość życia jego rodziny. Mając na uwadze dobro matki i noworodka należy odpowiednio przygotować się do porodu. Starania by narodziny dziecka przebiegły szczęśliwe, to najlepsza inwestycja, jaką przyszli rodzice mogą ofiarować swemu dziecku.

Przygotowanie do porodu – warto wszystko zaplanować

Od czego zacząć? Na początek dobrze jest opracować szeroko nakreślony plan. Jasne reguły postępowania pozytywnie wpłyną na samopoczucie przyszłej mamy, wzmacniając jej poczucie bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem jest założenie notatnika, w którym szykująca się do porodu kobieta będzie najpierw ustalać priorytetowe zadania, a następie na bieżąco notować poczynione na ich podstawie działania. Oprócz planu poszczególnych czynności notatnik może zawierać spis niezbędnych akcesoriów, listę zakupów, spis numerów alarmowych itp. Taki praktyczny kajet może też mieścić parametry samopoczucia i kondycji matki: ciśnienie, wagę, cukier, ewentualne dolegliwości itp. Podręczna „ściąga” może również stanowić pamiętnik upamiętniający przebieg ciąży, stany emocjonalne matki w tym „odkrywcze” przemyślenia i wnioski, niecodzienne odczucia, zachowania dziecka w łonie, a także zdjęcia USG oraz sny, które w okresie ciąży bywają barwne i intensywne. Swoisty zeszyt rozmaitości jest pomocny i użyteczny, a przy okazji dostarcza „młodej” mamie świetnej rozrywki.

Przygotowanie do porodu przede wszystkim wymaga od kobiety wyrobienia w sobie pewnej dyscypliny, a nawet rygoru. W przypadku porodu naturalnego podczas ciąży warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Systematyczne pobudzanie mięśni pochwy i krocza, skraca i ułatwia poród oraz poprawia kondycję kobiety, a także zmniejsza ryzyko pięknienia krocza w trakcie porodu i wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu.

Świetnym rozwiązaniem dla przyszłych mam, a także tatusiów jest uczęszczanie do szkoły rodzenia. Przyszła mama ma szanse uzyskać tam psychiczne wsparcie i uzyskać wiele przydatnych informacji. Kluczowym atutem tego rodzaju szkół jest nauka oddychania oraz wyuczenie innych pomocnych podczas porodu procedur i technik.

Na długo przed rozwiązaniem należy zadbać o pełne skompletowanie wyprawki szpitalnej. Szykowanie potrzebnego zaopatrzenia tuż przed porodem wprowadza niepotrzebne zamieszanie i generuje stres. Należy mieć na uwadze, że poród nie musi zajść w spodziewanym terminie, a okres ciąży często niesie z sobą nieoczekiwane „niespodzianki”.

Najlepiej, żeby wyprawka składała się dwóch części. Pierwsza część stanowi komplet dla mamy i powinna zawierać: odzież przeznaczoną do porodu, koszule ułatwiające karmienie piersią, szlafrok, klapki, 2 biustonosze do karmienia piersią i wkładki, bezzapachowe przybory toaletowe, ręczniki, podkłady poporodowe i podpaski, niegazowaną wodę, telefon książki, poduszkę do karmienia. Natomiast w torbie maluszka powinny się znaleźć: ręcznik, kocyk, rożek, 5 par body, trzy pary śpioszków, paczka jednorazowych pieluch, dziesięć pieluszek tetrowych, dwie bawełniane czapeczki i dwie pary skarpetek.

Jeśli przyszła rodzicielka nastawia się na poród siłami natury, powinna — jeszcze przed pójściem rozwiązaniem — zapoznać się z procedurą przyjęcia do szpitala, a także zaopatrzyć się na zaś w wymagane dokumenty w tym: Dowód tożsamości, NIP pracodawcy, Kartę przebiegu ciąży.

Elementem przygotowania do porodu jest również spreparowanie wyników badań z okresu ciąży. Niezbędne dokumenty wszystkich badań muszą na czas trafić do szpitala i odnoszą się one do: grupy krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi, HBS Ag, morfologii i badania moczu, WR, wyniku posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae, USG oraz wyników badań dodatkowych.

Cesarskie cięcie – jak się przygotować?

Cięcie cesarskie stanowi poważny zabieg operacyjny i o ile jest brane pod uwagę, należy się do niego solidnie przygotować. Minimum 6 godzin przed porodem nie powinno się przyjmować żadnych posiłków i napojów. Przed rozwiązaniem koniecznie należy przeprowadzić depilację wzgórka łonowego. Czynności wykonane przed cesarskim cięciem są bardzo istotne, jednak równie ważne jest to co dzieje się potem. Operacja cesarskiego cięcia może trwać nawet do kilkudziesięciu minut. Bez względu na długość trwania zabiegu „młoda” mama zaraz po porodzie, powinna odpoczywać około 12 godzin i mieć, w tym czasie zapewniony komfort.

Depilacja przed porodem

Golenie krocza przed porodem podyktowane jest względami higieny, czasem stanowi wstępne przygotowanie do nacięcia krocza w przypadku porodu naturalnego. Wygolony wzgórek łonowy jest wygodniejszy i łatwiejszy w pielęgnacji. Niestety zabieg ten niesie ze sobą ryzyko pojawienia się mikro-urazów. Dlatego lepiej jest zrezygnować z użycia maszynki do golenia, a w celu usunięcia włosków posiłkować się woskiem. Procedurę golenia krocza można wykonać samodzielnie jeszcze w domu – ewentualnie w szpitalu. Przed rozwiązaniem pielęgniarka kontroluje stan owłosienia przyszłej mamy i w razie potrzeby poprawia golenie.

Jak zrobić lewatywę w domu?

Proceder lewatywy przed porodem dawniej należał do standardów i miał na celu uchronić dziecko przed potencjalnym zakażeniem bakteriami bytującymi w jelicie grubym matki.

Obecnie odchodzi się od lewatywy w szpitalach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przyszła mama w trosce o swój komfort przeprowadziła lewatywę w domowym zaciszu. Zabieg enemy nie należy do skomplikowanych, ale wymaga wyczucia i cierpliwości. Wlewanie przez odbyt płynu do jelita grubego, aby usunąć zalegające w nim masy kałowe, należy rozpocząć od zakupienia specjalnego roztworu dostępnego bez recepty w aptece. Operację ze względów higienicznych najlepiej przeprowadzić w łazience. Zabieg przeprowadzamy za pomocą jednorazowego zestawu do lewatywy, który umieszczamy na wysokości 50-80 cm. Możemy również użyć narzędzia zwanego gruszką doodbytniczą. Następnie kładziemy na podłodze ręcznik i układamy się na nim w pozycji na boku. Końcówkę danego przyrządu — wcześniej posmarowanego wazeliną — wprowadzamy do odbytu. W tym czasie powinno się głęboko i spokojnie oddychać. Aplikacja płynu trwa od kilku do kilkunastu minut. Lewatywę należy robić w bliskości toalety, ponieważ w krótkim czasie nastaje silne parcie na stolec. Enemę jak najbardziej można przeprowadzać samodzielnie, jednak zawsze należy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności.

Paznokcie do porodu

Warto by w ramach przygotowań do porodu spodziewająca się dziecka kobieta wcześniej odwiedziła fryzjera. Świeżo obcięte włosy układają się dużo lepiej. Można również zdecydować się na koloryzację włosów, o ile lekarz nie będzie miał ku temu przeciwwskazań. Inaczej ma się sprawa z malowaniem paznokci. Niestety ten kosmetyczny zabieg uniemożliwia lekarzom ocenę zabarwienia płytki paznokciowej rodzącej podczas cesarskiego cięcia. Ewentualne zasinienie paznokci alarmuje o kłopotach z krążeniem pacjentki, toteż na czas porodu należy zrezygnować z malowania paznokci.

Ciąża to wyjątkowy okres. Ważne by przyszła mama — w toku licznych procedur — pamiętała o przysługującym jej prawie do podejmowania decyzji w kwestii swego życia, zdrowia, ciała.