"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Chrapanie u dziecka – dlaczego dziecko chrapie?

Chrapanie jest dość powszechnym problemem, który może przytrafić się każdemu – młodemu lub starszemu. Chrapanie ma miejsce, gdy dana osoba nie może swobodnie zaciągnąć się powietrzem przez nos lub usta podczas snu. Ten irytujący dźwięk jest powodowany przez niektóre struktury w jamie ustnej i gardle – język, górną część gardła, miękkie podniebienie, języczek a także przez duże migdałki. Chrapanie u dziecka, może powodować, że jego jakość snu będzie zaburzona.

Chrapanie u dzieci – nietypowy problem

Dzieci są naszymi najcenniejszymi skarbami, a ich zdrowie i komfort są najwyższym priorytetem dla każdego rodzica. Nic dziwnego, że wiele rodziców zadaje pytania dlaczego jego dziecko chrapie i co to oznacza. Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli chrapanie jest niepokojące. Jeśli Twoje dziecko chrapie przez większość nocy w tygodniu i często słyszysz chrapanie, powinieneś zainteresować się i zacząć obserwować nawyki dziecka podczas snu. Gdy chrapanie jest bardzo głośne i Twoje dziecko rutynowo śpi z otwartymi ustami i wyciągniętą brodą lub szyją, a przede wszystkim kiedy słyszysz, jak dziecko z trudem łapie powietrze, wybierz się do lekarza. Te objawy mogą sugerować, że Twoje dziecko cierpi na bezdech senny. Bezdech senny może prowadzić do zmęczenia i słabej wydajności w ciągu dnia, powodując problemy z koncentracją. Nie jest to powszechny problem u dzieci, ale gdy bezdech senny jest ciężki, może stanowić zagrożenie dla zdrowia serca i płuc.

Przyczyny chrapania u dzieci

Przyczyn chrapania dziecka może być naprawdę wiele, kiedy słyszysz, że twoje dziecko chrapie, postaraj się obserwować jego sen przez kilka dni. A oto kilka powodów przez, które dzieci chrapią.
Sezonowe alergie mogą powodować duszność, a co za tym idzie, również chrapanie. Zablokowane kanały nosowe lub drogi oddechowe z powodu infekcji przeziębienia lub zatok mogą powodować chrapanie, co jest dość powszechne u dzieci. Odchylona przegroda ma miejsce, gdy przegroda nosowa jest krzywa i jest to częstym powodem chrapania, nie tylko u dzieci. Powiększone lub spuchnięte migdałki mogą powodować chrapanie. Migdałki pomagają uwięzić szkodliwe bakterie, ale przez to mogą stać się bardzo duże i opuchnięte. Wiele dzieci, które chrapią, ma ten problem. Nie wszystkie przyczyny chrapania u dzieci są dla nich nie bezpieczne, ale warto skonsultować się z lekarzem, by na pewno nie zlekceważyć żadnych niepokojących objawów.

Jak sobie poradzić z chrapaniem u dziecka?

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego dziecka, jest obserwowanie jego codziennych i nocnych nawyków oraz zgłaszanie wszystkich swoich obaw swojemu pediatrze. W zależności od przyczyny chrapania dziecka pediatra może zalecić jedno lub więcej z następujących rozwiązań: Usuń możliwe czynniki wywołujące alergeny, takie jak: zwierzęta domowe lub pierzaste poduszki i kołdry. Lekarz też przepisze leki na alergie, by w ten sposób dowiedzieć się czy chrapanie ustanie. Zaproponuj swojemu dziecku podniesienie głowy lub materaca w nocy za pomocą specjalnej poduszki, która może złagodzić przekrwienie i oczyścić drogi oddechowe. Skieruj się do specjalisty od nosa i gardła, aby sprawdzić, czy migdałki Twojego dziecka nie wymagają usunięcia. Chrapanie u dziecka jest czymś, co z pozoru może wydawać się niepokojące, ale prawdopodobnie nie stanowi żadnego problemu, ponieważ chrapanie u dzieci jest zwykle tylko częścią wczesnego wzrostu. Na przykład chrapanie u noworodka jest całkowicie normalne. Niemowlęta często oddychają głośno, a szczególnie podczas snu. Chrapanie dziecka to po prostu dźwięk wydawany, gdy miękkie tkanki dróg oddechowych dziecka wibrują i zwykle nie ma się o co martwić. Chrapanie u noworodka spowodowane jest słabo rozwiniętym kanałem nosowym. Drogi nosowe noworodka są bardzo małe, najmniejsza suchość lub dodatkowy śluz w nosie mogą powodować chrapanie. Chrapanie z czasem, będzie ustawać, jeśli jednak twoje dziecko w wieku przedszkolnym chrapie, warto zwrócić na to uwagę.