Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą, jednakże stosuje się wyłącznie objawowe leczenie. Charakteryzuje się ona kluczowymi objawami, których nie należy lekceważyć. Ta choroba dotyka niezależnie od wieku, w tym również dzieci. Na co ewentualnie zwrócić szczególną uwagę u dziecka? Jak wygląda leczenie?
Czym jest mukowiscydoza – objawy
Spis treści
Mukowiscydoza jest chorobą, którą dziedziczy się wraz z nieprawidłową mutacją genów. Ta ogólnoustrojowa choroba wpływa na pracę oddechowego układu, rozrodczego, a nawet pokarmowego. Wszystkie te obszary, które są objęte nią, wiążą się z występowaniem w ich obrębie śluzowych gruczołów. Często widoczne objawy pojawiają się tuż po narodzinach. Spośród nich można wyodrębnić trzy podgrupy.
Jedną nich jest układ oddechowy charakteryzujący się napadowym albo przewlekłym kaszlem, dusznościami, zapaleniem oskrzeli, polipami nosa. Istotnym objawem jest również zarówno lekki jak i gęsty śluz zalegający w oskrzelach prowadzący do dalszego rozwoju bakterii. Warto również zwrócić uwagę na przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa pojawiający się najczęściej u starszych dzieci.
Symptomy mukowiscydozy charakterystyczne dla układu pokarmowego to przede wszystkim: nawracające zapalenie trzustki i kamica nerkowa u dzieci, żółtaczka noworodków, problem z przybieraniem na masie jak również ze wzrostem maleństwa. W tej podgrupie mogą pojawić się już na etapie płodowym także skręty jelita.
Do innych objawów mukowiscydozy można zaliczyć:
- problem z rozwojem mięśni,
- opóźniony rozwój fizyczny,
- pałeczkowate palce.
Mukowiscydoza u dziecka – przyczyny
Objawy mukowiscydozy mogą pojawić się już w płodowym okresie. Wtedy charakterystycznym objawem jest skręt jelita. U chłopców mogą zarastać nasieniowody poprzez zalegający w nich śluz. Tuż po urodzeniu dziecka można dojść do niedrożności smółkowej jelit. W etapie niemowlęcym warto zwrócić szczególną uwagę na zbyt częste infekcje zarówno dolnych jak i górnych dróg oddechowych oraz na zbyt tłuszczowe oddawane stolce. Dzieci w tym czasie często cierpią również na przewlekły kasze, zwłaszcza rankiem. Innym charakterystycznym objawem jest krwioplucie i coraz większa ilość wykrztuszanej wydzieliny połączonej z gorączką.
Jak wyleczyć mukowiscydozę u dziecka?
Mukowiscydozy nawet u dziecka, kiedy jest ona wcześnie zdiagnozowana, niestety nie można całkowicie wyleczyć. Można jedynie niwelować objawy przedłużając tym samym życie dziecka. Przede wszystkim w etapie leczenia bierze udział kilku specjalistów, w tym: pulmonolog, pediatra, dietetyk, psychoterapeuta oraz fizjoterapeuta. Lecząc mukowiscydozę specjalnymi lekami, wydzielina staje się bardziej płynna. W Polsce wybrane leki na tę chorobę są refundowane. Koszt terapii jest zależy od postępu choroby. Lecząc mukowiscydozę ze strony przewodu oddechowego, trzeba łagodzić przewlekłe zapalenia oskrzeli. Fizjoterapia pozwoli na niszczenie bakterii, zapalnych substancji, a także wpłynie na opóźnienie rozwoju uszkodzenia płuc. Natomiast leczenie tej choroby ze strony przewodu pokarmowego opiera się na przyjmowaniu witamin oraz polepszeniu niedoboru trzustkowych enzymów. Pod koniec trwania mukowiscydozy dzieci potrzebują zastosowania tlenoterapii jak również opieki oferowanej przez hospicjum.