"Bycie rodzicem to bycie kimś, kim chciałbyś by było Twoje dziecko."

Czy kolagen w ciąży jest bezpieczny?

Wiele kobiet zastanawia się czy stosowanie kolagenu w ciąży jest dobrym pomysłem. Kolagen jest głównym białkiem tworzącym tkanki łączną w ciele człowieka. Jest on również istotnym budulcem ścięgien i ma wysoką odporność na rozciąganie. Poprzez stosowanie kolagenu skóra na całym ciele staje się bardziej jędrna i elastyczna. Warto jednak wiedzieć czy kobiety w ciąży mogą również stosować kolagen w celu uzupełnienia niedoboru tego składniku w organizmie.

Naturalne sposoby na ból kręgosłupa w ciąży

W celu zniwelowania problemu bolącego kręgosłupa w ciąży dobrym pomysłem jest zastosowanie jednego z wielu domowych sposobów. Można do nich zaliczyć:

  • Prowadzenie oszczędnego trybu życia – ograniczenie swoich obowiązków do minimum, duża ilość odpoczynku oraz duża ilość snu;
  • Noszenie butów na niskim obcasie;
  • Spanie na lewym boku wsuwając poduszkę pod lewe kolano – nie dość, że zmniejsza to ból kręgosłupa jest korzystne dla matki jak i dla dziecka;
  • Pływanie – regularne praktykowanie pływania kilka razy w tygodniu znacząco pomaga ciężarnej;
  • Unikanie ciążenia ciężarów.

Bezpieczne tabletki na stawy w ciąży

Oprócz naturalnych sposób na bolące stawy w ciąży dla kobiet jest przewidziana pewna grupa bezpiecznych leków, które mogą stosować na obolałe stawy. Jedynym wyjątkiem stanowi III trymestr ciąży oraz okres tuż przed planowanym urodzeniem dziecka lub dzieci. Jest to okres, w którym stosowanie leków na ból mogłoby źle wpłynąć na rozwój dziecka, przez co najlepszymi sposobami pozostają domowe metody walki z tego rodzaju bólem.

Do leków jakie można w bezpieczny sposób stosować na bolące stawy przez kobiety w ciąży można zaliczyć:

  • Paracetamol;
  • Kwas acetylosalicylowy (stosowany zewnętrznie na bolące stawy);
  • Ibuprofen – nie jest wskazany dla kobiet w III trymestrze ciąży;
  • Naproksen – jego spożycie powinno być ograniczone w przypadku, gdy kobieta jest w III trymestrze ciąży lub ma stwierdzoną niewydolność serca oraz wątroby;
  • Diklofenak – stosowany w zbyt dużych dawkach może powodować ból głowy lub reakcje alergiczne u ciężarnej;

Alternatywną opcją do stosowanych leków jest stosowanie zewnętrznie maści. Najlepsze maści to te, które zawierają kolagen lub np. jad żmii zygzakowatej. Naukowcy udowodnili, iż jad tej żmii obecny w maści skutecznie usuwa ból dzięki czemu bolące stawy u ciężarnej nie są już problemem. U kobiet w ciąży bardzo efektywny i bezpieczny stał się kolagen, o którym więcej informacji można znaleźć w tym artykule – https://dobry-kolagen.pl/premiumcollagen5000/.

Zastrzyki z kolagenu a ciąża

Zastrzyki zawierające kolagen stanowią bardzo dobry sposób szybkiego dostarczenia kolagenu do organizmu danej osoby. Dzięki niemu można wspomóc budowę tkanki łącznej oraz ścięgien w mięśniach, oraz wspomóc kondycję m.in skóry. Nie jest zabronione dla kobiet w ciąży stosowanie tego rodzaju aplikacji kolagenu do organizmu, jednak należy pamiętać aby zarówno częstotliwość zastrzyków jak i stężenie kolagenu były znane dla lekarza i w ograniczonej ilości.

Zastrzyki z kolagenu w zbyt wysokiej dawce mogą mieć skutek odwracalny do zamierzonych. Wiele kobiet stwierdziło podobne skutki m.in. ból głowy, upławy oraz pieczenie niektórych części skóry czy tez brak zauważalnego wpływu na bolące stawy czy też kręgosłup. Dlatego też należy przez rozpoczęciem procesu aplikacji zastrzyków z kolagenem skonsultować to z lekarzem. Tutaj znajduje się więcej szczegółowych informacji na ten temat.